Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej

Klub szkół UNICEF

Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego UNICEF „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata” . Dotyczył on praw dziecka w kontekście problemów współczesnego świata- głodu, ubóstwa, zmian klimatycznych. Dzięki zorganizowanym zajęciom w ramach projektu nasi uczniowie dowiedzieli się:

-czym jest Unicef,

-czym jest Konwencja Praw Dziecka,

-jakie prawa przysługują wszystkim dzieciom na świecie,

-jakie zagrożenia czyhają na dzieci we współczesnym świecie,

-z jakimi problemami borykają się dzieci w innych zakątkach świata,

-gdzie szukać pomocy w razie poczucia zagrożenia.,

-czym są zrównoważone cele rozwoju,

-globalnych problemów dotyczących, ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych.

       Uczniowie dyskutowali na temat praw i zagrożeń w odniesieniu do ich samych, jak również w sensie globalnym. Poruszyli temat klimatu, zdrowia i ubóstwa. Porównywali sytuację dzieci w Polsce z dziećmi z Gwatemali. Opracowali karty pracy. Rozwiązywali krzyżówki, a także podjęli wyzwanie rozwiązania problemów swoich rówieśników.

       W maju i czerwcu 2016 r panie: Ariana Janiak, Magdalena Suska, Iwona Rolak i Emilia Baran
w oparciu o scenariusze i informacje zawarte w podręczniku „Prawa dziecka w Celach Zrównoważonego Rozwoju. Od Gwatemali do Polski” oraz inne materiały edukacyjne dostarczone przez UNICEF przeprowadziły w klasach szóstych i piątych  zajęcia dotyczące trzech obszarów tematycznych: ubóstwa, zdrowia oraz zmian klimatycznych. Miały one na celu: edukację dzieci i młodzieży na temat problemów współczesnego świata, przekazanie uczniom wiedzy, czym są Zrównoważone Cele Rozwoju, kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych, kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

      Przedwakacyjny charakter zajęć z pewnością pozwoli uczniom na bezpieczniejsze spędzanie czasu wolnego oraz na głębszą refleksję nad problemami świata współczesnego.

Za zrealizowanie  projektu nasza szkoła otrzymała  Certyfikat UNICEF Szkoły Wspierającej Prawa Dziecka na Świecie w roku szkolnym 2015/2016.

Na bieżąco aktualizowana jest gazetka Klubu Szkół UNICEF.

       

         W  roku szkolnym 2016/2017 zespół będzie realizował akcję WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

     We współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół i Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 1 do Urzędu Miasta złożono projekt zadania publicznego nt ”Dziecko= Człowiek- działania i konferencja dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych miasta Ostrowa Wielkopolskiego promujące prawa dziecka powiązane z Deklaracją Praw Dziecka oraz Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka”. Zostało ono pozytywnie zaopiniowane przez komisję konkursową Referatu Oświaty.

AKTUALNOŚCI:

Propagowanie praw dziecka

Utworzono dnia 30.01.2024
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim Propagowanie praw dziecka 22 listopada 2016 r. I Konferencja z okazji ODPD „Dziecko = Człowiek” 28 listopada 2017 r. II Konferencja z okazji ODPD „Moje prawo- zdrowie” 16 października 2018...
czytaj dalej na temat: Propagowanie praw dziecka

Konferencja „ Im więcej wiem, tym lepiej jem”

Utworzono dnia 30.01.2024

20 listopada jak co roku dołączyliśmy do akcji UNICEF z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.   Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024  była organizatorem cyklicznej, bo już VI konferencji  dla przedstawicieli uczniów i nauczycieli ze wszystkich szkół...

czytaj dalej na temat: Konferencja „ Im więcej wiem, tym lepiej jem”

Oś praw dziecka

Utworzono dnia 30.01.2024
Na początku XX wieku w krajach uprzemysłowionych, pomimo postępu cywilizacyjnego, nie istniały standardy ochrony dzieci. Często pracowały one razem z dorosłymi w niehigienicznych i niebezpiecznych dla życia warunkach, były ofiarami przemocy ze strony opiekunów, nie miały dostępu...
czytaj dalej na temat: Oś praw dziecka

Co to są prawa dziecka

Utworzono dnia 29.01.2024
Co to są prawa dziecka? Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy...
czytaj dalej na temat: Co to są prawa dziecka

ZAŁĄCZNIKI:

								

OPIS PROJEKTU

Utworzono dnia 27.11.2016, 16:31

Imieniny