Utworzono dnia 26.11.2021

Przepiękne strofy autorstwa naszego absolwenta

W szkolnej bibliotece odbyło się kolejne „Spotkanie z Mistrzem”.

24 listopada odwiedził naszą szkołę, po latach, nasz absolwent, ostrowianin Maciej Pająk. Jednak jego obecność podyktowana była nie tylko chęcią wywołania miłych wspomnień, ale przede wszystkim przyjemnością podzielenia się efektami poetyckiego talentu.

Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie oraz Akademii Morskiej w Szczecinie został nawigatorem morskim. Lubi podróżować, uprawia sport, ale przede wszystkim tworzy poezję. Na uwagę zasługuje fakt, iż poetyckie strofy układa w języku polskim i angielskim. Jest autorem 2 tomików poezji współczesnej noszących tytuły: „Noc taka niebieska” oraz „Niebieska klepsydra”. Ponadto jego utwory pojawiają się w ogólnopolskich antologiach  i czasopismach literackich, a co jest bardzo ciekawe, do wielu wierszy powstała także muzyka. Jej autorem jest Marcin Biegański, znany działacz kulturalny zaprzyjaźniony z panem Maciejem.

Twórczość poetycka pana Pająka charakteryzuje się bogactwem form i różnorodnością tematyki. Najczęściej inspiracją do powstania strof poetyckich są podróże morskie i dlatego tematyka marynistyczna wysuwa się na plan pierwszy. Pan Maciej jest również wielkim miłośnikiem komiksów (ostatnio bardzo popularnych). Przybliżył historię powstania tejże powieści graficznej. Wyjaśnił, że między obrazem a tekstem mu towarzyszącym istnieje nierozerwalny związek oraz podkreślił wartości edukacyjne komiksu. Przekonywał do czytania komiksów i polecił sporo tytułów dla młodszych oraz starszych czytelników. Warto więc skorzystać z  porady osoby, która ma doświadczenie i odnosi literackie sukcesy w konkursach.

Młodym poetom zaś sugerował, by wykorzystywali wenę twórczą, nie zrażali się trudnościami i nie wkładali swoich wierszy do szuflady. Mistrz pióra podkreślił, że udział w konkursach literackich często otwiera drogę do sławy, więc tego warto się trzymać.  Spotkanie prowadzili i fragmenty wierszy zarecytowali uczniowie klasy VIII C i VIII E: Klaudia Cieluch i Filip Grzelak, wsparci opieką nauczyciela biblioteki Ewy Kowalskiej i polonistki Anny Kasprzak-Idziorek. Całe spotkanie nagrała ekipa szkolnej telewizji z opiekunem Sebastianem Biegańskim.

Pan Maciej Pająk zagości jeszcze w murach naszej szkoły, aby podzielić się nowymi osiągnięciami w poezji i opowiedzieć o swoich marynistycznych przeżyciach.

Utworzono dnia 26.11.2021, 13:38