Łączy nas pamięć

Utworzono dnia 21.06.2021

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach upamiętnienia wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W tym roku przypadła 78. rocznica zbrojnego zrywu przeciwko Niemcom. Tym razem wspominano nie tylko wybuch powstania, ale także wyeksponowano rolę kobiet, które  w czasie powstania kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych i były łączniczkami,  a także walczyły z bronią w ręku.

Każdego roku akcja przebiega pod hasłem „Łączy nas pamięć”, które ma na celu podkreślić znaczenie solidarności, siłę wspólnoty i wartość pamięci narodowej.

A dlaczego „Żonkile”?

To kwiaty, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

Tegoroczne obchody były szczególne, bo w pandemicznych okolicznościach, dlatego też odbyły się wirtualnie. Dla każdej grupy wiekowej została przygotowana specjalna oferta, zawierająca pakiet atrakcyjnych materiałów edukacyjnych, upamiętniających wydarzenia  z tamtego okresu. Były to wykłady, koncerty, premiery filmowe i  literackie, które rozpowszechniły wiedzę o heroicznym powstaniu i upamiętniły jego bohaterów.

Łączy nas pamięć

Utworzono dnia 23.06.2021, 12:08