Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej

„Moje prawo…zdrowie”

Utworzono dnia 04.12.2017

W ostrowskiej synagodze 28 listopada  z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw dziecka, z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 1 odbyła się druga konferencja dla dzieci  traktująca o prawach dziecka. Tym razem tematem przewodnim było zdrowie. Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele jedenastu ostrowskich szkół podstawowych oraz gimnazjów- łącznie 130 uczniów oraz 30 nauczycieli.

Gospodarzem konferencji nt. „ Moje prawo…zdrowie” była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim a gościem Prezydent Miasta Ostrowa Pani Ewa Matecka.
Prelegentami byli :
-Pani Sylwia Gwiazda – specjalista w Wydziale Interwencyjno- Poradniczym Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie, która podjęła tematykę związaną z prawami dziecka- pacjenta.  W przystępny sposób wyjaśniła dzieciom jakie mają prawa w szpitalu, przychodni, sanatorium, czy podczas wizyty u dentysty.
- Pani mecenas Jolanta Kucharzak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu-  z niezwykle pozytywną energią zapoznała uczniów z tematyką mediacji rówieśniczych, przedstawiła w jaki sposób można  rozwiązywać konflikty, poznawać czym jest różnorodność , odmienne zasady oraz sposoby zachowania. Zaznaczyła, że dzieci  nie powinny być uczone unikania konfliktów, bo świat bez nich jest niemożliwy. Ważne jest aby uczyć się w jaki sposób je rozwiązywać.
- Pani dr Katarzyna Modlitowska- lekarz z oddziału noworodkowego ostrowskiego szpitala- w przystępny sposób opowiedziała o działaniach podejmowanych przez lekarzy dla ochrony zdrowia dzieci, zapoznała z całym kalendarzem szczepień, przedstawiła korzyści wynikające z rozwoju medycyny,
- Pani dr Alicja Borowiak- lekarz stomatolog- opowiedziała, jak dbać o higienę jamy ustnej i uświadomiła, że zdrowy uśmiech to nie tylko piękno, ale również zdrowy organizm człowieka,
- Pani Ewa Nowak- pedagog, specjalista terapii uzależnień- w rzeczowy sposób przekazała wiedzę o zagrożeniach, które czyhają na każdego we współczesnych świecie i uświadomiła, że każde dziecko ma prawo do odmawiania, wyrażania własnego zdania i otrzymywania pomocy od dorosłych, do których się zwróci.
- Pani Ewelina Skrobańska- dietetyk- pokazała, jak ważna jest prawidłowa dieta dla zdrowia każdego dziecka. Przekazała wiele informacji o tym co i jak należy jeść.
- Pani Katarzyna Telega- pedagog, mediator- przekazała, że dla każdego bardzo ważną sprawą jest jego zdrowie psychiczne i  uświadomiła , że relacje, które tworzy z innymi mają dla zdrowia ogromne znaczenie. Zwróciła uwagę na to, że należy rozmawiać, wyjaśniać wszelkie kwestie, niepowodzenia w szkole, problemy z rówieśnikami. Koniecznie jest także nauczyć się mówić o sytuacjach, które są smutne i umieć je rozwiązać wspólnie z przyjacielem, także z osobą dorosłą.

Konferencja rozpoczęła się krótkim programem wokalno-tanecznym. Młodzi artyści z zespołu Półnutki SP1 przypomnieli, czego potrzebują dzieci na całym świecie oraz co jest ważne, aby były zdrowe. Ten krótki występ wprowadził bardzo radosny i miły nastrój.
W połowie, po czterech wykładach i prezentacjach nastąpiła półgodzina przerwa, w czasie której wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani zdrowym śniadaniem przygotowanym przez uczniów zaprzyjaźnionej ponadpodstawowej szkoły gastronomicznej.
Dla wszystkich dzieci przygotowano szkoleniowe materiały w formie ulotek przybliżających problematykę poszanowania praw dziecka- pacjenta, a dla opiekunów plakat – Kartę Praw Pacjenta- Dziecka. 
Na zakończenie Pani dyrektor Dorota Grześkowiak podziękowała wszystkim za zaangażowanie w organizację tak ważnego dla każdego dziecka święta.
 My, jako uczniowie cieszymy się , że to ważne dla każdego dziecka święto mogliśmy obchodzić w gronie koleżanek i kolegów ze wszystkich szkół Ostrowa Wielkopolskiego. Mamy nadzieję, że wspólne świętowanie ODPD wpisze się na stałe w kalendarz imprez na terenie naszego miasta.

„Moje prawo…zdrowie”

Utworzono dnia 30.11.2017, 20:43

Microsoft Teams

Dziennik Internetowy

Uczniowska Szkolna TV

Biblioteka

UKS "Olimpijczyk"

Promocja Zdrowia

        

Klub szkół UNICEF

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

MAŁY WOLONTARIAT