AKTYWNA TABLICA

Blisko16 tys. szkół w Polsce i za granicą ma do końca 2019 r. otrzymać tablice interaktywne oraz inny sprzęt wykorzystywany do pracy z uczniami. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”, czyli programu mającego na celu rozwój szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Na program w latach 2017-2019 przewidziana jest łączna kwota 279 mln 316 tys. zł., z czego 224 mln zł będzie pochodziło z budżetu państwa. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

O pieniądze za zakup tablic interaktywnych, projektorów lub projektorów ultrakrótkoogniskowych, głośników lub innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięków czy interaktywnych monitorów dotykowych o przekątnej minimum 55 cali będą mogły starać się publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, szkoły artystyczne realizujące kształcenie w zakresie szkoły podstawowej, szkoły i zespoły szkół oraz szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej działające w ramach Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą oraz publiczne szkoły podstawowe w zakładach poprawczych.

Harmonogram pracy „Zespołu Aktywna Tablica”

r.sz. 2018/2019.

LP.

Działania

Sposób realizacji

Termin realizacji

1.

Wyznaczenie szkolnego e-koordynatora (którego zadaniem jest koordynacja działań w zakresie stosowania TIK w szkole).

Powołanie Sebastiana Biegańskiego
na szkolnego e-koordynatora.

3 wrzesień 2018

30 czerwca 2019

1.

Powołanie nauczycielskich zespołów samokształceniowych, które wspierają dyrektora
i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły.

Wybór nauczycieli:

Agnieszka Kunica – edukacja wczesnoszkolna

Anetta Koźma – matematyka

Magdalena Świtoń-Suska – język polski

Marcin Gil – język angielski

Wrzesień 2018

1.

Uczestniczenie w konferencjach  i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.

Udział nauczycieli z nauczycielskich zespołów samokształceniowych w konferencjach  i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.

3 września 2018

31 maja 2019

1.

Umożliwienie uczniom w danej klasie wykorzystywania tablicy multimedialnej  oraz  TIK na zajęciach edukacyjnych

Uczniowie klas 1 – 7, będą mieli przeprowadzone zajęcia w liczbie min. 5 lekcji w tygodniu (każda klasa)  z wykorzystywaniem tablicy multimedialnej oraz TIK.

w trakcie lekcji wykorzystane będą nowatorskie rozwiązania programowe  i metodyczne.

Monitorowanie przez koordynatora ewidencji przeprowadzonych lekcji w każdym oddziale klasowym.

Raz w miesiącu

1.

Stworzenie międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu.

a) Zorganizowanie spotkań   w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4 oraz nr 14 w związku z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych w kształceniu,

b)  Zorganizowanie w szkole
w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,

c) Dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami
z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli,  opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK oraz  przykładów dobrych praktyk.

Nawiązanie współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 i 14 w Ostrowie Wielkopolskim,

- spotkanie organizacyjne koordynatorów,

- spotkanie nauczycieli przedmiotów matematyczno - przyrodniczych - wymiana dobrych praktyk,

- spotkanie nauczycieli klas 1-3 - wymiana dobrych praktyk,

- spotkanie nauczycieli języków obcych - wymiana dobrych praktyk,

- spotkanie nauczycieli polonistów - wymiana dobrych praktyk,

- spotkanie podsumowujące koordynatorów.

- nauczyciele z nauczycielskich zespołów samokształceniowych „AT” lub chętne  osoby z Grona Pedagogicznego  (4 lekcje otwarte):

- utworzenie zakładki ”Aktywna Tablica” na stronie internetowej szkoły.

- udostępnianie scenariuszy lekcji,

propozycji materiałów samokształceniowych, propozycji aplikacji do tworzenia interaktywnych pomocy dydaktycznych oraz ciekawych propozycji w sieci (linków dotyczących gier/innowacyjnych programów).

Marzec 2019

Czerwiec 2019

Marzec 2019

Kwiecień 2019

Na bieżąco w roku szkolnym 2018/2019

1.

Podsumowanie programu „Aktywna Tablica”.

- pomoc dyrektorowi szkoły w wypełnieniu sprawozdania końcowego.

Czerwiec 2019