„Moje prawo…zdrowie”

Utworzono dnia 04.12.2017

W ostrowskiej synagodze 28 listopada  z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw dziecka, z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 1 odbyła się druga konferencja dla dzieci  traktująca o prawach dziecka. Tym razem tematem przewodnim było zdrowie. Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele jedenastu ostrowskich szkół podstawowych oraz gimnazjów- łącznie 130 uczniów oraz 30 nauczycieli.

Gospodarzem konferencji nt. „ Moje prawo…zdrowie” była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim a gościem Prezydent Miasta Ostrowa Pani Ewa Matecka.
Prelegentami byli :
-Pani Sylwia Gwiazda – specjalista w Wydziale Interwencyjno- Poradniczym Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie, która podjęła tematykę związaną z prawami dziecka- pacjenta.  W przystępny sposób wyjaśniła dzieciom jakie mają prawa w szpitalu, przychodni, sanatorium, czy podczas wizyty u dentysty.
- Pani mecenas Jolanta Kucharzak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu-  z niezwykle pozytywną energią zapoznała uczniów z tematyką mediacji rówieśniczych, przedstawiła w jaki sposób można  rozwiązywać konflikty, poznawać czym jest różnorodność , odmienne zasady oraz sposoby zachowania. Zaznaczyła, że dzieci  nie powinny być uczone unikania konfliktów, bo świat bez nich jest niemożliwy. Ważne jest aby uczyć się w jaki sposób je rozwiązywać.
- Pani dr Katarzyna Modlitowska- lekarz z oddziału noworodkowego ostrowskiego szpitala- w przystępny sposób opowiedziała o działaniach podejmowanych przez lekarzy dla ochrony zdrowia dzieci, zapoznała z całym kalendarzem szczepień, przedstawiła korzyści wynikające z rozwoju medycyny,
- Pani dr Alicja Borowiak- lekarz stomatolog- opowiedziała, jak dbać o higienę jamy ustnej i uświadomiła, że zdrowy uśmiech to nie tylko piękno, ale również zdrowy organizm człowieka,
- Pani Ewa Nowak- pedagog, specjalista terapii uzależnień- w rzeczowy sposób przekazała wiedzę o zagrożeniach, które czyhają na każdego we współczesnych świecie i uświadomiła, że każde dziecko ma prawo do odmawiania, wyrażania własnego zdania i otrzymywania pomocy od dorosłych, do których się zwróci.
- Pani Ewelina Skrobańska- dietetyk- pokazała, jak ważna jest prawidłowa dieta dla zdrowia każdego dziecka. Przekazała wiele informacji o tym co i jak należy jeść.
- Pani Katarzyna Telega- pedagog, mediator- przekazała, że dla każdego bardzo ważną sprawą jest jego zdrowie psychiczne i  uświadomiła , że relacje, które tworzy z innymi mają dla zdrowia ogromne znaczenie. Zwróciła uwagę na to, że należy rozmawiać, wyjaśniać wszelkie kwestie, niepowodzenia w szkole, problemy z rówieśnikami. Koniecznie jest także nauczyć się mówić o sytuacjach, które są smutne i umieć je rozwiązać wspólnie z przyjacielem, także z osobą dorosłą.

Konferencja rozpoczęła się krótkim programem wokalno-tanecznym. Młodzi artyści z zespołu Półnutki SP1 przypomnieli, czego potrzebują dzieci na całym świecie oraz co jest ważne, aby były zdrowe. Ten krótki występ wprowadził bardzo radosny i miły nastrój.
W połowie, po czterech wykładach i prezentacjach nastąpiła półgodzina przerwa, w czasie której wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani zdrowym śniadaniem przygotowanym przez uczniów zaprzyjaźnionej ponadpodstawowej szkoły gastronomicznej.
Dla wszystkich dzieci przygotowano szkoleniowe materiały w formie ulotek przybliżających problematykę poszanowania praw dziecka- pacjenta, a dla opiekunów plakat – Kartę Praw Pacjenta- Dziecka.
Na zakończenie Pani dyrektor Dorota Grześkowiak podziękowała wszystkim za zaangażowanie w organizację tak ważnego dla każdego dziecka święta.
 My, jako uczniowie cieszymy się , że to ważne dla każdego dziecka święto mogliśmy obchodzić w gronie koleżanek i kolegów ze wszystkich szkół Ostrowa Wielkopolskiego. Mamy nadzieję, że wspólne świętowanie ODPD wpisze się na stałe w kalendarz imprez na terenie naszego miasta.

„Moje prawo…zdrowie”

Utworzono dnia 30.11.2017, 20:43