Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej

XVI Warsztaty Dziennikarskie

Utworzono dnia 18.03.2022

O patronie inaczej

W naszej szkole już 16. raz spotkali się młodzi dziennikarze ze szkół podstawowych z Ostrowa. Tym razem temat spotkania nawiązywał do patronów szkół i patronów roku 2022 ustanowionych przez Sejm. 

     Gośćmi spotkania, którego temat brzmiał: „Patron inaczej”, byli:   pan Jarosław Balcar, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie oraz Katarzyna Akerman, 19-letnia absolwentka naszej szkoly, zajmująca się już profesjonalnie fotografowaniem. Ponadto wszyscy uczestnicy XVI Warsztatów Dziennikarskich, które odbyły się 15 marca bieżącego roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, wysłuchali pani Agnieszki Kurzawy, dziennikarki telewizji Proart. Jej wypowiedź na temat podstawowych zasad przeprowadzenia wywiadu została nagrana przez dziennikarzy TvSp1 w studiu telewizji Proart, dzięki życzliwości pani Anny Okrój - dyrektor generalnej stacji i pana Marka Orłowskiego, kierownika produkcji, udzielającego fachowych porad młodym kamerzystom. Pani Agnieszka również odwiedziła uczestników spotkania wspólnie z operatorem kamery, przygotowując materiał dziennikarski. W spotkaniu uczestniczyły także panie: dyrektor szkoły Dorota Grześkowiak oraz wicedyrektor szkoły Dorota Misterska.

   Doskonalenie techniki wywiadu i umiejętności przeprowadzania go oraz wskazanie związku patronów szkół i patronów roku 2022 z rozwijaniem zainteresowań, a także zachęcenie do rozwijania pasji już w szkole podstawowej były głównymi celami tegorocznego spotkania. Na te tematy rozmawiali młodzi dziennikarze. Pełnej odpowiedzi  pomogły udzielić nie tylko prezentacje przygotowane przez nauczycielki: Iwonę Hylinską, Sandrę Ratajczak i Magdalenę Świtoń-Suską, ale także wypowiedzi pana Jarosława Balcara oraz Katarzyny Akerman.

 Jarosław Balcar, dyrektor biblioteki, już w szkole średniej robił zdjęcia do „Gazety Ostrowskiej”, interesował się też teatrem. To nagradzany scenograf i aktor, były zastępca dyrektora Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, odpowiadający tam za inwestycje, marketing i organizację pracy zespołu. Jego ścieżka zawodowa prowadziła po Polsce i świecie. Jednak pierwsze kroki zawodowe stawiał w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie jako nauczyciel fotografii.

Kasia już w szkole podstawowej złapała bakcyla fotografowania zainspirowana przez nauczyciela – opiekuna szkolnej telewizji - pana Sebastiana Biegańskiego.

Pytania skierowane do gości i ich odpowiedzi posłużyły do powstania wywiadów. Spisane przez adeptów dziennikarstwa zostaną one – po autoryzacji - umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły i w gazetce warsztatowej, przesłanej do wszystkich szkół uczestniczących w spotkaniu. Ponadto sporządzenie informacji prasowej i umieszczenie na stronie szkoły było kolejnym celem spotkania.

Adepci dziennikarstwa podczas zajęć przeprowadzali też wywiady improwizowane z patronem swojej szkoły lub wybranym patronem roku 2022, które zapisywali na komputerach w pracowniach komputerowych. Materiały na temat sprawnego przeprowadzenia wywiadu przygotowali organizatorzy, a zadaniem gości było wcześniejsze przygotowanie informacji o patronie swojej szkoły lub jednym z patronów roku w celu sprawniejszego „przeprowadzenia” dziennikarskiego wywiadu. Efekty pracy młodych dziennikarzy również znajdą się w gazetce warsztatowej i zostaną przesłane do szkół.

     Doskonalenie tych umiejętności miały między innymi na celu XVI Warsztaty Dziennikarskie, zorganizowane przez redakcję gazety „Między Nami”, zespół Uczniowskiej Szkolnej Telewizji TvSP1 i dyrekcję naszej szkoły.

Wzięły w nich udział redakcje dziesięciu szkół podstawowych: Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, SP2 SP4, SP5, SP6, SP7, SP9, SP11, SP14 i naszej. Wydział Promocji Urzędu Miejskiego obdarował uczestników materiałami reklamowymi, które pomogły w pracy warsztatowej. Wspólne zdjęcia, indywidualne rozmowy z gośćmi, podsumowanie nabytych umiejętności i podzielenie się wyjątkowymi dziennikarskimi wrażeniami zakończyły przebiegające w miłej atmosferze spotkanie.      

   Celem spotkań warsztatowych organizowanych w takiej formie jest też zachęcenie do rozwijania zainteresowań dziennikarskich już w szkole podstawowej. Spotkanie przygotowały: wicedyrektor Dorota Misterska i Anna Kasprzak-Idziorek, a w organizacji wsparli je: Emilia Baran, Iwona Hylinska, Sandra Ratajczak, Magdalena Świtoń- Suska, Hanna Zielińska-Wiśniewska, Beata Raczak-Sobczak i reporterzy szkolnej telewizji z opiekunem Sebastianem Biegańskim, którzy nagrali całe spotkanie dziennikarskie oraz wywiady z uczestnikami.

 

XVI Warsztaty Dziennikarskie

Utworzono dnia 21.03.2022, 09:23

Microsoft Teams

Dziennik Internetowy

Uczniowska Szkolna TV

Biblioteka

UKS "Olimpijczyk"

Promocja Zdrowia

        

Klub szkół UNICEF

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1095

W poprzednim tygodniu: 1326

W tym miesiącu: 64

W poprzednim miesiącu: 5946

Wszystkich: 453294

MAŁY WOLONTARIAT