XVI Warsztaty Dziennikarskie

Utworzono dnia 18.03.2022

O patronie inaczej

W naszej szkole już 16. raz spotkali się młodzi dziennikarze ze szkół podstawowych z Ostrowa. Tym razem temat spotkania nawiązywał do patronów szkół i patronów roku 2022 ustanowionych przez Sejm.

Gośćmi spotkania, którego temat brzmiał: „Patron inaczej”, byli:   pan Jarosław Balcar, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie oraz Katarzyna Akerman, 19-letnia absolwentka naszej szkoly, zajmująca się już profesjonalnie fotografowaniem. Ponadto wszyscy uczestnicy XVI Warsztatów Dziennikarskich, które odbyły się 15 marca bieżącego roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, wysłuchali pani Agnieszki Kurzawy, dziennikarki telewizji Proart. Jej wypowiedź na temat podstawowych zasad przeprowadzenia wywiadu została nagrana przez dziennikarzy TvSp1 w studiu telewizji Proart, dzięki życzliwości pani Anny Okrój - dyrektor generalnej stacji i pana Marka Orłowskiego, kierownika produkcji, udzielającego fachowych porad młodym kamerzystom. Pani Agnieszka również odwiedziła uczestników spotkania wspólnie z operatorem kamery, przygotowując materiał dziennikarski. W spotkaniu uczestniczyły także panie: dyrektor szkoły Dorota Grześkowiak oraz wicedyrektor szkoły Dorota Misterska.

Doskonalenie techniki wywiadu i umiejętności przeprowadzania go oraz wskazanie związku patronów szkół i patronów roku 2022 z rozwijaniem zainteresowań, a także zachęcenie do rozwijania pasji już w szkole podstawowej były głównymi celami tegorocznego spotkania. Na te tematy rozmawiali młodzi dziennikarze. Pełnej odpowiedzi  pomogły udzielić nie tylko prezentacje przygotowane przez nauczycielki: Iwonę Hylinską, Sandrę Ratajczak i Magdalenę Świtoń-Suską, ale także wypowiedzi pana Jarosława Balcara oraz Katarzyny Akerman.

Jarosław Balcar, dyrektor biblioteki, już w szkole średniej robił zdjęcia do „Gazety Ostrowskiej”, interesował się też teatrem. To nagradzany scenograf i aktor, były zastępca dyrektora Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, odpowiadający tam za inwestycje, marketing i organizację pracy zespołu. Jego ścieżka zawodowa prowadziła po Polsce i świecie. Jednak pierwsze kroki zawodowe stawiał w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie jako nauczyciel fotografii.

Kasia już w szkole podstawowej złapała bakcyla fotografowania zainspirowana przez nauczyciela – opiekuna szkolnej telewizji - pana Sebastiana Biegańskiego.

Pytania skierowane do gości i ich odpowiedzi posłużyły do powstania wywiadów. Spisane przez adeptów dziennikarstwa zostaną one – po autoryzacji - umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły i w gazetce warsztatowej, przesłanej do wszystkich szkół uczestniczących w spotkaniu. Ponadto sporządzenie informacji prasowej i umieszczenie na stronie szkoły było kolejnym celem spotkania.

Adepci dziennikarstwa podczas zajęć przeprowadzali też wywiady improwizowane z patronem swojej szkoły lub wybranym patronem roku 2022, które zapisywali na komputerach w pracowniach komputerowych. Materiały na temat sprawnego przeprowadzenia wywiadu przygotowali organizatorzy, a zadaniem gości było wcześniejsze przygotowanie informacji o patronie swojej szkoły lub jednym z patronów roku w celu sprawniejszego „przeprowadzenia” dziennikarskiego wywiadu. Efekty pracy młodych dziennikarzy również znajdą się w gazetce warsztatowej i zostaną przesłane do szkół.

Doskonalenie tych umiejętności miały między innymi na celu XVI Warsztaty Dziennikarskie, zorganizowane przez redakcję gazety „Między Nami”, zespół Uczniowskiej Szkolnej Telewizji TvSP1 i dyrekcję naszej szkoły.

Wzięły w nich udział redakcje dziesięciu szkół podstawowych: Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, SP2 SP4, SP5, SP6, SP7, SP9, SP11, SP14 i naszej. Wydział Promocji Urzędu Miejskiego obdarował uczestników materiałami reklamowymi, które pomogły w pracy warsztatowej. Wspólne zdjęcia, indywidualne rozmowy z gośćmi, podsumowanie nabytych umiejętności i podzielenie się wyjątkowymi dziennikarskimi wrażeniami zakończyły przebiegające w miłej atmosferze spotkanie.

Celem spotkań warsztatowych organizowanych w takiej formie jest też zachęcenie do rozwijania zainteresowań dziennikarskich już w szkole podstawowej. Spotkanie przygotowały: wicedyrektor Dorota Misterska i Anna Kasprzak-Idziorek, a w organizacji wsparli je: Emilia Baran, Iwona Hylinska, Sandra Ratajczak, Magdalena Świtoń- Suska, Hanna Zielińska-Wiśniewska, Beata Raczak-Sobczak i reporterzy szkolnej telewizji z opiekunem Sebastianem Biegańskim, którzy nagrali całe spotkanie dziennikarskie oraz wywiady z uczestnikami.

XVI Warsztaty Dziennikarskie

Utworzono dnia 21.03.2022, 09:23