Utworzono dnia 25.04.2022

Światowy Dzień Ziemi 2022 r.

Światowy Dzień Ziemi ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.

Co dobrego możemy zrobić dla środowiska?:

• Dbajmy o czystość, nie wyrzucajmy śmieci w miejscach niedozwolonych.
  • Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
  • Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
  • Zaplanujmy dzień bez samochodu – korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, starajmy się jeśli to możliwe poruszać się pieszo.
  • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
  • Oszczędzajmy wodę, zamiast kąpieli bierzmy prysznic.
  • Ograniczajmy zużycie energii poprzez np. wybieranie urządzeń o mniejszym zużyciu prądu w eksploatacji.
  • Sadźmy drzewa.
  • Ograniczajmy zużycie środków ochrony roślin chwastobójczych, owadobójczych itp. zastąp je octem, sodą.
  • Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia.

Obchody Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole obejmowały:

1. Pogadanki w klasach: „Co niszczy nasze środowisko?”.

2. Pokaz „Mody ekologicznej”- pokaz ciekawych, wesołych strojów z różnych „nietypowych” materiałów (wykorzystanie surowców wtórnych).

3. Rozwiązywanie zadań, bloksów, wykreślanek i układanie puzzli związanych z ochroną środowiska.

4. Udział w akcji „ Sprzątanie świata”

5. Oglądanie prezentacji i filmów o tematyce ekologicznej.

Święto Ziemi przypomina nam o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Ziemia to dom: ludzi, zwierząt i roślin. Działalność człowieka doprowadza do dewastacji planety. Skutki zanieczyszczeń są bardzo dotkliwe. Każdy z nas może i powinien prowadzić ekologiczny styl życia, który polega na egzystencji w zgodzie z naturą i troszczeniu się o przyrodę.

Bardzo ważne jest budzenie wśród dzieci i młodzieży poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody.

Utworzono dnia 27.04.2022, 10:23

Październik 2022