Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej

Dumni ze swej Patronki… LIST OFICJALNY

Utworzono dnia 14.06.2022

Dumni ze swej Patronki… LIST OFICJALNY

                                                           Ostrów Wielkopolski, 23 maja 2022 r.

     Koleżanki i Koledzy!

    Jak zapewne wiecie, Maria Konopnicka dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci. Pragnę zwrócić Waszą uwagę, iż została ona patronką roku 2022. Konopnicka (z domu Wasiłowska) była nie tylko poetką. Pisała również nowele, wiersze i baśnie, a także szkice i obrazki. Zajmowała się krytyką literacką, publicystyką i reportażami. Tłumaczyła. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Wychowywała sześcioro dzieci, co kosztowało ją wiele wyrzeczeń. Przez lata tułała się po Europie. Jednak nie zerwała kontaktów z Polską. Pragnę zwrócić Waszą uwagę, że w tym  czasie walczyła o prawa kobiet warto również podkreślić walkę przeciw  okrucieństwom władz pruskich wobec strajkujących dzieci polskich we Wrześni.

    Od samego początku twórczość tej pisarki naznaczona była niezwykłą wrażliwością. Po dziś jest przedstawiana jako wzór wszelkich cnót, jako twórczyni zakochana w Ojczyźnie i Bogu. Kraj rodzinny zajmował ważne miejsce w jej systemie wartości. Często podejmowała tę tematykę w swoich utworach. Starała się tym samym budzić w ludziach świadomość narodową i miłość do swojego kraju. W sposób szczególny potrafiła postrzegać przyrodę.

         Jednak najwięcej uwagi zwracała na ludzką krzywdę, którą starała się zwalczać. Szczególnie dużo miejsca w swojej literaturze poświęcała społeczności najbiedniejszej. "Nasza szkapa" to ponadczasowe dzieło Marii Konopnickiej, ukazujące  tragiczną historię biednej rodziny. Jej teksty wywoływały dyskusje, wzbudzały kontrowersje. W utworach przede wszystkim można odnaleźć: nowatorstwo, śmiałość tematyki i wysoki kunszt pisarki.

      Z pewnością nikogo z Was nie zdziwi, że niezwykłym uznaniem cieszyły się i nadal się cieszą – utwory Konopnickiej adresowane do dzieci. Twórczość ta nie tylko opowiada wspaniałe historie, ale zawiera w sobie wiele dydaktyzmu. Młodzi odbiorcy dowiadują się z nich o walce dobra ze złem. Są one dla nas źródłem mądrości życiowej. Piśmiennictwo Marii Konopnickiej adresowane do dzieci było „poezją samą w sobie”. Do najbardziej popularnych należą: „Baśń o krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Na jagody”, „Jak to z lnem było”, „O Janeku Wędrowniczku”,  czy „Czytania dla Tadzia i Zosi” – wydane w dziesiątkach nakładów i tłumaczone na języki obce.

            Podsumowując, pragnę podkreślić, że dzieła Konopnickiej zwracają powszechną uwagę. Są proste, dźwięczne, melodyjne, bije z nich siła uczuć, są przystępne w odbiorze. Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że Maria Konopnicka jest wybitną postacią w polskiej literaturze - zwłaszcza tej adresowanej do dzieci. Kto z nas od maleńkiego nie śledził cudownych przygód  sierotki Marysi i Koszałka Opałka? Jej utwory są ponadczasowe. A przygody Stefka Burczymuchy bawią do łez każdego czytelnika. Sądzę, że wielkość dzieł tej artystki stawia ją w rzędzie najwybitniejszych postaci historii literatury i kultury. Problemy, które podejmowała, nadal są aktualne. Jej słowo pisane skierowane do dzieci jest nowatorskie w stosunku do utworów pisanych ówczesnie. Wierzę, że jej utwory wciąż będą uwrażliwiały i budziły w młodym pokoleniu umiłowanie i przywiązanie do Ojczyzny. Uważam, że Maria starała się tworzyć z pasją, a jej twórczość ma wiele przesłań dla przyszłych pokoleń.

                                                                                                                                             Pozdrawiam Was serdecznie!

                                                                 Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej

                                                                                                              w Ostrowie Wielkopolskim