Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej

Klub szkół UNICEF

Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego UNICEF „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata” . Dotyczył on praw dziecka w kontekście problemów współczesnego świata- głodu, ubóstwa, zmian klimatycznych. Dzięki zorganizowanym zajęciom w ramach projektu nasi uczniowie dowiedzieli się:

-czym jest Unicef,

-czym jest Konwencja Praw Dziecka,

-jakie prawa przysługują wszystkim dzieciom na świecie,

-jakie zagrożenia czyhają na dzieci we współczesnym świecie,

-z jakimi problemami borykają się dzieci w innych zakątkach świata,

-gdzie szukać pomocy w razie poczucia zagrożenia.,

-czym są zrównoważone cele rozwoju,

-globalnych problemów dotyczących, ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych.

       Uczniowie dyskutowali na temat praw i zagrożeń w odniesieniu do ich samych, jak również w sensie globalnym. Poruszyli temat klimatu, zdrowia i ubóstwa. Porównywali sytuację dzieci w Polsce z dziećmi z Gwatemali. Opracowali karty pracy. Rozwiązywali krzyżówki, a także podjęli wyzwanie rozwiązania problemów swoich rówieśników.

       W maju i czerwcu 2016 r panie: Ariana Janiak, Magdalena Suska, Iwona Rolak i Emilia Baran
w oparciu o scenariusze i informacje zawarte w podręczniku „Prawa dziecka w Celach Zrównoważonego Rozwoju. Od Gwatemali do Polski” oraz inne materiały edukacyjne dostarczone przez UNICEF przeprowadziły w klasach szóstych i piątych  zajęcia dotyczące trzech obszarów tematycznych: ubóstwa, zdrowia oraz zmian klimatycznych. Miały one na celu: edukację dzieci i młodzieży na temat problemów współczesnego świata, przekazanie uczniom wiedzy, czym są Zrównoważone Cele Rozwoju, kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych, kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

      Przedwakacyjny charakter zajęć z pewnością pozwoli uczniom na bezpieczniejsze spędzanie czasu wolnego oraz na głębszą refleksję nad problemami świata współczesnego.

Za zrealizowanie  projektu nasza szkoła otrzymała  Certyfikat UNICEF Szkoły Wspierającej Prawa Dziecka na Świecie w roku szkolnym 2015/2016.

Na bieżąco aktualizowana jest gazetka Klubu Szkół UNICEF.

       

         W  roku szkolnym 2016/2017 zespół będzie realizował akcję WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

     We współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół i Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 1 do Urzędu Miasta złożono projekt zadania publicznego nt ”Dziecko= Człowiek- działania i konferencja dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych miasta Ostrowa Wielkopolskiego promujące prawa dziecka powiązane z Deklaracją Praw Dziecka oraz Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka”. Zostało ono pozytywnie zaopiniowane przez komisję konkursową Referatu Oświaty.

ZAŁĄCZNIKI:

								

OPIS PROJEKTU

Utworzono dnia 27.11.2016, 16:31

Microsoft Teams

Dziennik Internetowy

Uczniowska Szkolna TV

Biblioteka

UKS "Olimpijczyk"

Promocja Zdrowia

        

Klub szkół UNICEF

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

MAŁY WOLONTARIAT