Sprzątanie Świata-Polska 2017

Utworzono dnia 20.09.2017
Sprzątanie Świata-Polska 2017 wielka społeczna akcja na rzecz poszanowania środowiska! Nie ma śmieci – są surowce! Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie Świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ)
Sprzątanie świata – Polska to najpowszechniejsza w naszym kraju wolontariacka akcja na rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) w trzeci weekend września jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi. Poprzez Sprzątanie świata - Polska realizujemy m.in. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jedną z najważniejszych strategii rozwojowych ludzkości (więcej o Celach ZR: http://un.org.pl/). Akcja Sprzątanie świata – Polska nagrodzona jest m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu. Ambasadorami Akcji są Ewelina Flinta, Andrzej Pągowski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak.
„Pamiętajmy, ze chodzi o to, aby pokochać swój najmniejszy skrawek Ziemi, tak na co dzień po prostu” Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Sprzątania Świata.
W piątek  pod opieką nauczycieli Hanny Zielińskiej-Wisniewskiej, Marty Bruchwalskiej, Mariusza Osiewały, Marka Wojtasiaka i Marcina Gawrońskiego uczniowie klasy VI a, VI b, VI c i V c włączyli się do ogólnopolskiej akcji sprzątania świata.
Uczniowie otrzymali rękawiczki jednorazowe i worki na śmieci. Miejscem sprzątania był teren wokół szkoły, parking od ul. Zamenhofa, Plac Bankowy i skwer przy targowisku.
Zebrane śmieci zostały przez uczniów posegregowane i przygotowane do odbioru przez samochód Miejskiego Zakładu Oczyszczania Miasta. Porównując ten rok z poprzednimi latami można zauważyć mniejszą ilość śmieci.

Szkolny koordynator Marta Bruchwalska

Sprzątanie Świata-Polska 2017