Spotkanie z poezją

Utworzono dnia 23.06.2017

Kolejne spotkanie poetyckie w naszej szkole

Ciesz się każdą chwilą

Już tradycją stały się spotkania poetyckie organizowane dwa razy w roku szkolnym. Tym razem gościem miłośników poetyckich strof była Halina Lisoń, pracownik administracji w tej szkole.

Pierwsze spotkanie z bardzo wrażliwą, przepełnioną liryzmem poetką odbyło się w maju. Tak zafascynowała młodych uczestników spotkania, że organizatorzy postanowili zorganizować drugie, na którym obecni mogli zapoznać się nie tylko z twórczością poetycką, ale i prozatorską gościa.

W pierwszej części  uczniowie klasy Vb i IVa recytowali wiersze poetki. Wygłaszając strofy, nie tylko przybliżyli zgromadzonym tematykę utworów, bogactwo środków językowych, ale przede wszystkim zmusili do zastanowienia się nad własnym życiem, nad tym, co przynosi każdy dzień i cieszyli się każdą chwilą. „Jesteśmy tu tylko na chwilę” – tak zatytułowała jeden ze swoich wierszy, który rozpoczyna apostrofa do Boga. W tym samym utworze radzi czytelnikowi: „Iść przez życie najpiękniej”. Kończy go filozoficzną refleksją: „Czy my to wiemy”. W innym utworze zastanawia się nad kroplą deszczu, dostrzega jej wyjątkowość. Mówi o śpiewie ptaków, uśmiechu dziecka, o tym, co czytelnik widzi na co dzień, a uroku czego nie dostrzega.

Duże zainteresowanie wzbudziła twórczość prozatorska gościa, a szczególnie „Bajka o krowie Hermance”, opowiedziana w ciekawy sposób, językiem bliskim młodemu czytelnikowi, zawierająca dużo refleksyjnych sformułowań, które zainteresowały słuchaczy. W trzeciej części spotkania uczniowie zadawali pytania, na które odpowiadała zaproszona autorka. Jak wyglądały początki twórczości, kiedy powstają jej wiersze, skąd czerpie pomysły – o to pytali uczniowie.

Należy dodać, że Halina Lisoń myśli o wydaniu swoich utworów.  Ilustracje wykonuje jej wnuczka, mieszkająca w Anglii. Spotkanie przygotowała nauczycielka bibliotekarz Ewa Kowalska, a w organizacji wspomogły ją polonistki: Anna Kasprzak-Idziorek i Joanna Sołtysiak. Uczestniczył w nim wicedyrektor Andrzej Suski.