„Pola Nadziei”

Utworzono dnia 05.10.2017
Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

Pola Nadziei to piękna akcja wymyślona przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Anglii. Jest to kampania społeczna  mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Ten międzynarodowy program realizowany jest wyłącznie przez hospicja. Jego idea jest prosta – jesienią wszyscy uczestnicy sadzą żonkile-symbol nadziei, tworząc  „Pola Nadziei”.                                                                              Akcja „Pola Nadziei” staje się okazją do budzenia wrażliwości i kształtowania postaw prospołecznych ludzi żyjących w najbliższej okolicy,  także wśród dzieci i młodzieży.
Jednym z najważniejszych celów tej akcji jest wychowywanie młodego człowieka do wartości takich jak: wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka zwłaszcza cierpiącego, bezinteresowne angażowanie się w działania na rzecz niesienia ulgi i pomocy cierpiącemu człowiekowi, postawa reagowania z empatią na cierpienie, podkreślanie godności ludzkiej osoby, czerpanie radości z dzielenia się swoimi dobrami z ludźmi cierpiącymi.
          Jesienią zakładane są rabaty żonkilowe – np. przy szkołach i przedszkolach z Ostrowa Wielkopolskiego i okolicy – w Przygodzicach, Wysocku Małym, Lewkowie, Lamkach, Gorzycach Wielkich i we Wtórku.
          Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Lubię pomagać” dnia 26.10.2017r . uczestniczyli w inauguracji ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei 2017/2018 , która odbyła się w Bursie Szkolnej przy ul. Tomczeka.
Nasz szkoła w zeszłym roku po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję Pola Nadziei i  utworzyła Rabatę Żonkilową. W tym roku szkolnym dosadzamy cebulki żonkilowe na znak solidarności z chorymi na choroby nowotworowe. Żonkile zasadzone jesienią w ogrodzie naszej szkoły zakwitną na wiosnę, o porze, w której wszystko budzi się do nowego życia. Żonkile więc zawierają w sobie symbolikę metamorfozy życiowych przemian i wskazują na transcendentalny wymiar cierpienia, które „rodzi nową jakość życia". Rozkwitłe przed szkołą żonkile przypominają nam o wartości i tajemnicy życia człowieka. Gośćmi na naszej  uroczystości  były przedstawicielki Hospicjum św. Józefa i Ostrowskie Amazonki. Bardzo dziękujemy  wolontariuszom ze Szkolnego Koła wolontariatu „ Lubię pomagać” oraz  uczniom z klasy 1a , które pod opieką wychowawcy p. Ewy Twardowskiej dzielnie wsadzały cebulki żonkilowe .
                                            Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu „Lubię pomagać”
                                                              Katarzyna Milewska  i  Karolina Boguta

„Pola Nadziei”